Bölümümüze kayıt yaptıran öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz. Akdeniz Makine Mühendisliği ailesine hoşgeldiniz!

 

Bölümümüz öğrencilerinin aşağıdaki bilgileri okumaları faydalarına olacaktır.

 

 

Mevzuat:

Lisans eğitimi, Üniversitemiz “ÖnLisans – Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” ve “Ders İşlemleri, Sınav ve Başarı Değerlendirme Yönergesi”ne göre yapılmaktadır. İlgili mevzuatlarda öğrencilerin mezuniyetine kadar olan süreçte ihtiyacı olacak bilgiler yer almaktadır. Bu mevzuatlara http://oidb.akdeniz.edu.tr/mevzuat adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Dersler:

Bölümümüz lisans eğitimi 4 yıl/8 yarıyıldan oluşmaktadır. Öğrencilerin lisans eğitimi boyunca alacakları dersler “8 yarıyıllık dersler katalogu”nda belirtilmiştir.

Ders kayıtları “e-Akdeniz öğrenci otomasyonu” üzerinden yapılır. Öğrencilerimiz ders kayıt dönemlerinde ilan edilen “ders kayıtları ile ilgili açıklamalar”ı Bölümümüz duyuru panosundan edinebilirler. Bu açıklamalar aynı zamanda Haftalık Ders Programlarının ekinde bulunmaktadır. Bölümümüz dersleri Mühendislik Fakültesinde bulunan dersliklerde ve laboratuvarlarda yapılmaktadır.

 

Stajlar:

Öğrencilerimiz 1.Sınıftan itibaren Makine Mühendisliği stajı yaparlar. Birim Dışı Uygulama (Staj) Eğitim-Öğretimin bir parçasıdır ve Ön, Temel ve Meslek Birim Dışı Uygulamaları her biri 20’şer işgünü olmak üzere toplam 60 iş gününden ibarettir. Makine Mühendisliği Bölümü Birim İçi/Dışı Uygulama Esasları dikkate alınarak yapılır. Öğrencilerimizin yaz döneminde staj yapacakları yerleri Ocak-Şubat aylarında belirlemeleri faydalarına olacaktır. Stajların nasıl yapılacağı ile daha fazla bilgi için Stajlar sayfasını ziyaret ediniz. 

 

Seminer/Makine Proje:

Öğrencilerimiz ders katalogunda belirtilen yarıyıllarda Seminer ve Makine Proje derslerini alırlar. Bu derslere kayıt yaptırmadan önce ilgi alanınızı belirlemeniz uygun olacaktır.

 

Bitirme Çalışması:

Öğrencilerimiz, 8. yarıyılda Bitirme Çalışmasını başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Öğrencinin Bitirme Çalışması alabilmesi bazı koşullara bağlanmıştır. Koşulları sağlanmayan öğrenci Bitirme Çalışması alamaz.

Bitirme Çalışması dersine kayıt yaptırmadan önce ilgi alanınızı belirlemeniz uygun olacaktır. Belirlediğiniz alana yönelik Bitirma Çalışması yapmak için Bölümümüz Öğretim Üyeleri ile görüşebilirsiniz.